Sağlık Zayıflama

Zayıflamak yada zayıflayamamak! | Zayıflamanın yolları (1)

Merhaba ben Zeynep, bende zayıflayamamış olanlardanım(( evet seni tanıyorum, yoksa sende mi zayıflayamamış olanlardansın.. Zayıflamak ile ilgili herşeyi burada netleştireceğiz.

Artık bu konu o kadar çok hayatımın içinde ki, yüksek ihtisas yapmış gibi hissediyorum kendimi. Sadece diplomam yok.

Halbuki kendimle barışık olabilseydim ki olamıyorum, şişman bir hayatta sürdürmeyi tercih edebilirdim. O zaman sanki daha kolay olurdu benim için hayat. Şimdi yazarken fark ediyorum ki, kendime güvenim o kadar az ki, zayıf olup güzel görünmekle hayatımı düzeltebilir mişim gibi mi geliyor acaba? Sanırım öyle geliyor.

Neyse hanımlar gelelim biz bu işten nasıl kurutlacağız. Nasıl zayıflayacağız? Neden başaramıyoruz? Nasıl o moda gireceğiz gibi sorulara.. Hızlı zayıflamanın yolu var mıdır? Sağlıklı mıdır? Şok diyetler, diyetisyenler, göbek eritme hareketleri, yok baseni duvara vurmalar falan bunların hepsi işe yarayacak mı?

Spor ile Zayıflamak

Zayıflamak ve Plates

Sırayla gidelim zira konu hem çok uzun hemde derinlemesine incelenmesi gereken önem düzeyinde..

1. Şok diyetle zayıflamak ve 1 haftada 6 kilo vermek mümkün müdür? Hızlı kilo vermeli miyiz?

Aşırı hız felakettir misali, ne kadar çabuk olmasını istersek o kadar panikliyoruz, en küçük bir kaçırmada da daha büyük düşüşler yaşıyoruz ve bu bizi başladığımız yerden daha gerilere götürüyor. Hem tartı üstünde hem de psikolojik olarak. Bunu kendimize yapmayalım. Zayıflama işini daha ciddiye almalıyız ve daha kapsamlı düşünmeliyiz. Bu sadece belli bir zaman diliminde yediklerime dikkat edeceğim, istediğimiz kiloya inince de kaldığımız yerden yemeye devam etmek değildir. Zaten kaç kişi şok diyetlerle sağlıklı kilo verebilmiştir ki?

2. Herbalife ‘lar, zayıflama çayları, haplar, korseler işe yarıyor mu?

– Herbalife ile Zayıflamak:

Benim kilo vermek konusunda ki ana fikrim bunun doğal yollarla yapılması, yani normal yiyeceklerle bu konuyu halletmek. Herbalife a sıcak bakmıyorum ama elbette belkide sağlıklıdır. Ama bence kesinlikle doğal değil. O yüzden ben tercih etmiyorum.

– Zayıflama Çayları:

Bu çaylarda sanki tek başına mucizeler yaratıyormuş gibi pazarlanıyor ve sadece tek bir ürünle zayıflama düşüncesi biz kadınların da hoşuna gidiyor sanırım. Böyle bir şey gerçek olamaz. Tek bir çay yada yiyecek size hiçbir etki yapmaz. Belki tuvalete çıkmanıza yardımcı olur ama sizi zayıflatmaz hatta aksine karnınızı bile acıktırabilir.

Benim fikrim, bu çayların(tabi içeriğinde ne olduğu çok iyi araştırılmalı, toz olmamalı, sallama tercih edilebilir, fakat bi ara goji berry çayları diye bir ürün satıyorlardı toz, yani o aldığınız kırmızı tozun gerçekten ne olduğunu bu ortamda bilemezsiniz, artık sahtekarlıklar dünyasında yaşıyoruz bunu unutmayın!) mümkünse sallama yada yaprak halinde gerçekten biberiye, yeşil çay vs olduğunu görerek içmek ve bunu sağlıklı beslenmenize, yağ yakımınıza destek olacak şekilde tüketmek.

İstediğinizin sihirli bir değnek olduğunu biliyorum ama öyle bir dünya yok, sihirli değnekler sadece masallarda arkadaşlar..

– Haplar:

Haplar, tozlar vs ler bunlarda en tehlikeli olanları, sakın ola bunlara kanmayın. Ki öldürücü boyutlara gelen vakalar bile var bu konuda. Çaylarda aynı durumda, satınaldığınız ürün Sağlık Bakanlığınca onaylı olmadığı için (genelde bu şekilde), ilaç olmadığı için, tedavi amaçlı değildir uyarısı da ürünlerde mevcut  ve tamda bu yüzden içeriğini bilemezsiniz, belki orijinali iyidir ama size gönderilen ürünün sahte olup olmadığını da bilemezsiniz.

O yüzden hiç bu toplara da girmiyoruz. Zamanında benim de bunlardan satınalmışlığım oldu(elma krom-2010), korka korka biraz kullandım ama bitirmedim, bir faydasını da görmedim. Enerjimizi hiç bunlara harcamayalım.

– Korselerle Zayıflamak:

Korse bence mantıklı bir seçim ama vücudu korseye alıştırmamak da gerekli. Özellikle bel fıtığı olanlarda korse kullanımı faydalı olabilir. Vücudu şekillendirmek için, yürüyüş yada ev işi yaparken kullanılabilir. Uzun vadede istikrarlı kullanımda ben bizi incelteceğine inanıyorum.

En son kollarım için bir korse aldım. Kollarımın kalınlığından dolayı giyemediğim gömlekler, ceketler var beni bekliyorlar. Henüz korseyi açıp daha kullanmaya başlamadım ama en kısa zamanda kullanmaya başlayıp sonuçlarını size ileteceğim.

korse ile kollarda zayıflamak

kollarda zayıflamak

Aynı korseyi alt bacaklarım için de kullanmayı düşünüyorum çünkü alt bacak kalınlığım yüzünden de giremediğim bir yağmur çizmem var ki o da iki senedir dolapta beni bekliyor. Alt bacak inceltme ile ilgili hareketleri yapmaya çalıştığım Ecece ‘nin videosunu da izleyebilirsiniz, uzun vadede sonuç alacağımıza inanıyorum.

korse ve spor ile alt bacaklarda zayıflamak

alt bacaklarda zayıflamak

Korseyi nerden aldığımı da merak ediyorsanız Farmasi den sipariş ettim. (ama internetten değil işyerinde ki stajyerden, bu şekilde satış yapan kadınlara, ihtiyacım olan ürünleri satınalarak desteklemeyi önemsiyorum:))

3. Diyetisyene gitmek,

Zayıflamak deyince akla gelen ilk yöntemlerden biri de bu sanırım. İşin parasal yönünden bakacak olursak diyetisyene gitmek pahalı diyemeyiz ama fayda/para ilişkisi yönünden, yani verdiğin para karşılığında kendine ne kadar fayda sağladın dersen, ben bugüne kadar bir ilerleme sağlayamadım çünkü doğru diyetisyeni bulamadığımı söyleyebilirim sadece.

Genel olarak diyetisyenler, önce seni bir tartıyor, boyuna, yağ oranına, yaşına bakıyor. Şişmanlık derecene bakıyor, belki bazıları kan tahlili ile hormonlarında bir sorun olup olmadığına bakıyor ama daha sonra yaptıkları sana bilgisayar çıktısından bir liste vermek ve haftalık kilonu takip etmek. Yani bunun neresi efektif pardon?

Yani yazdıklarıma kızabilirler ama sınırlarından çıkmayan, kendilerini aşmayan bu diyetisyenler beni sinirlendiriyorlar. Birde oturdukları yerden Karatay ‘a laf söylüyorlar. Evet ben Karatay beslenme sistemini benimsemiş biriyim ama sizin anlattıklarınızda benim mantığıma hiç yatmıyor çünkü verdiğiniz listeler kişiye özel değil. Bana sormuyorsun ki ara öğün yapmaya müsait misin?, yedikçe yiyenlerden misin yoksa ara öğünsüz yapamayanlardan mı? Bunu sormalı bence kesinlikle, karşısındaki danışanıyla konuşmalı, danışanı ve yeme davranışını çözmeli, ona uygun şeyler önermeli ama bunu yapmıyorlar.

– Diyetisyene de mi gitmeyelim?

zayıflamak

diyetisyen yardımıyla zayıflamak

Tek düzen tutturmuş gidiyorlar ve ben bazı diyetisyenleri tenzih ederek(genelleme yapmayı hiç sevmem) Karatayı karalamaya çalışacaklarına, kendilerini ve mesleklerini geliştirmelerini tavsiye veriyorum. Ben Karataycı bir diyetisyen bulamadım maalesef.. Benim tavsiyem diyetisyene gidebilirsiniz fakat her şeyde olduğu gibi doğru doktoru, doğru diyetisyeni bulmakta fayda var, zira zaman kaybı, para kaybı ve en önemlisi psikolojik yıpranma olmasın.

Diyetisyenlerin yaptıkları bir hata da, bence yaptıkları işin diğer bir adı da Beslenme koçluğudur ki, danışanlarını yakınen takipte olmaları gerekir bence. Bizim gibi sorunları olan insanların içsel motivasyonları çabuk düşüyor ve yanımızda yakın bir destek görmek, takipte olunduğumuz hissetmek daha faydalı olabilirdi.

Diyetisyen yolunu kaybetmiş o kişi için, yol göstericidir, önemli biridir yani eğitici olmalıdır. Danışanına doğru beslenmeyi daha doğrusu kalıcı doğru beslenmeyi öğretmekle yükümlüdür bence.

4. Spor yapmak,

Spor yapmadan zayıflayamayacağımız kesin ama sadece zayıflamak için spor yapmak bizi zayıflatmıyor. Çünkü kalıcı değil, vermek istediğimiz kilo için spor yapıyoruz (yalancıktan gibi) ve sporu içselleştirmediğimiz için uzun süre devam edemiyoruz, bir faydasını göremiyoruz.

Burada devreye disiplin giriyor. Disiplinli insanlar tek seferde sonuç alabilirken bizler yüzlerce kez tekrar diyete-spora başlıyor, bırakıyor, aradan biraz zaman geçince tekrar başlıyoruz. Bırakmadığımız için tekrar tekrar denediğimiz için bence hala umut var.

Peki bu spor konusunu ne yapacağız? Öncelikle gün içinde hareketimizi artırıcı davranışlar geliştirmeliyiz, yürüyebildiğimiz yerlere yürümeliyiz. Ben mesela arabaya atlayıp markete gitmiyorum artık, yürüyebileceğim mesafede ki markete gidiyorum. Serviste bir durak önce inip eve giderken biraz yürümüş oluyorum. Yada annemlerin asansörünü kullanmayıp 4. kata merdivenle çıkıp iniyorum. Bunun gibi kendinize göre günlük hareketinizi artırıcak davranışlar edinmelisiniz.

– Ne için spor?

Spor sadece zayıflamak için değildir, daha sağlıklı bir beden daha kaliteli bir hayat sürmek içindir ayrıca. Sağlıklı kalmayı hedef edinirsek, yaş aldıkça kilomuz artmayacağı için çok daha rahat ve mutlu bir hayat süreriz.

Bu yüzden severek yapacağımız, koşa koşa yapmak isteyeceğimiz bir spor dalı seçmeliyiz.

Devamlılık çok önemli. Bunun üzerinde düşünün, sizi hangi spor mutlu ediyor. Açıkcası ben hepsini seviyorum sanki ama yürümekten, badmintondan, masa tenisinden, bisikletten, zumbadan, plates ve yogadan ayrı bir keyif alıyorum. Her insanın enleri var. İlgi alanları var. Yakın olduğu sporlar var, sizde sizinkini bulun ve mutlu olun.

Spor konusunda düzen tutturamıyorsanız, organize sporları da tercih edebilirsiniz. Yani spor klüblerine üye olabilir, arkadaşlarınızı da organize edebilir ve gitmek istemediğiniz zamanlarda onlarında varlığı ile kendinizde itici güç oluşturabilirsiniz.

– Spor yapmak için paranız mı yok?

Spor yapmak için spor salonuna gitmek gerek benim ona ayıracak param yok ki diye düşünüyor olabilirsiniz. Size eğer bunu istiyorsan bu fedakarlığı yapmalısın, para harcamadan olmaz diye akıllar vermeyeceğim. Hayır spor yapmak için paraya ihtiyacınız yok.

Yürümek en başlıca sporlardan biri ve bedava. Zaten ben koşu bandında yürümeyi ve kapalı alanda, spor salonlarında spor yapmayı kısıtlayıcı buluyorum. Spor yani aktivite hayatımızın içinde olmalı öyle değil mi? Ayağa kalmaya bile eriniyorsanız işiniz zor.

zayıflamak

doğada yürüyüş ile zayıflamak

Kafanızda yürümek için güzel bir güzergah belirleyin ve yürüyün. Ertesi gün o tarafı istemezseniz başka bir güzergaha yürüyebilirsiniz. Ne kadar güzel değil mi? Hava kötü, soğuk yada yağışlı da olabilir farketmez evimizde de spor yapabiliriz. İlla para harcamamız gerekmiyor.

Leslie ‘yi duymuş muydunuz? Youtube ‘da olduğun yerde yürümek ile ilgili fenomen videoları var. Kulağınıza çok kolay mı geldi? İnanın 1 mile (videolarda bu şekilde bahsediyor) bile yürüdüğünüzde baya yorulmuş, kalori yakmış oluyorsunuz. Bence bir deneyin derim.

Spor konusuna da ileriki yazılarımda daha detaylı olarak gireceğiz.

5. Psikoloğa görünmeli mi?

Psikolog da bence bu konunun bir parçası çünkü daha çok stresli zamanlarımda abartıyorum. Sinirli olunca yemekten kesilenlerden değil de aksine çok yiyenlerdenim. Yedikçe mutlu olanlardanım. Ama sonrasında mutsuz olup enerjim düşüyor. Kendimi çaresiz hissediyorum.

Peki bu kodlamayı ne zaman yaptım. Ne zaman bir şeyler yemek=Mutluluk oldu?

Yoksa kıtlık psikolojisinde miyim?

Bir ara orta düzeyde bir ailede ve kardeşli büyümenin etkisi diye düşünmüştüm. Çünkü o zamanlar çok abur cubur alamazdık ve evde bulduklarımıza saldırırdık. Küp şeker yediğimi, ekmeğin arasına toz şeker koyduğumu ve reçel kaşıkladığımı hatırlıyorum.

Yokluktan mı? Boşluktan mı? Aile içinde yemeğin kısıtlanması ve yüceltilmesinden mi?

Hiç bunları düşünmüş müydünüz? Çocukluğunuza gittiniz mi? Hatıralarınızı bir gözünüzde canlandırın, sizin yeme davranışlarınız ne zaman bozulmuş, yoldan çıkmış olabilir.

Ben mesela öğle yemeklerinde yiyeceğim kadar alır, tabağımı da tertemiz verirdim. Çünkü yemek nimetti. Bunu diğer her ortamda yapıyordum. Tıka basa olsam dahi yarım bırakmam ve tabağımı temiz verirdim.

Ama psikoloğumun da dediği gibi ‘En büyük nimet SAĞLIKTIR’ arkadaşlar.

Sağlığımızı hedeflemeliyiz.

İmkanınız varsa biraz da araştırarak doğru bir psikoloğa gidebilirsiniz yada çocukluğunuzu düşünerek, yeme davranışlarınızı irdeleyebilirsiniz.

6. Karatay mı? Dukan mı?

Açıkcası Dukan ‘ı hiç tanımam bilmem ama duyduğuma göre protein ağırlık bir beslenmesi varmış, biraz anlatmışlardı ama benim aklıma hiç yatmadı. Evettt doğru tahmin ben bir Karataycıyım. Ve Karatay ‘a yüklenenlere de ayrı kızıyorum.

Sonuçta Karataycı olmak zorunda değilsiniz ama bilinçlenmemiz, acaba dememiz ve sorgulamamız çok önemli.

Onun sayesinde mutlu tavuk yumurtalarıyla tanıştık, onun sayesinde kahvaltıda turp yiyorum, onun sayesinde zeytin baş tacı, ara öğün yok oh bee.. Benim gibi yedikçe yiyen biri için ara öğün olmaması büyük rahatlık. Büyük aralar beni daha enerjik, mide şişkinliği açısından daha rahat biri yapıyor.

Ve Karatay; diyeti değil doğru ve sağlıklı beslenmeyi savunuyor.

Bazen televizyona çıkınca abartıyor, abartarak konuşuyor ama söylediklerinin pek çoğu doğal, organik beslenme ve mantığa yatkın.

İlla bir diyet fenomenin yolundan gitmek zorunda değilsiniz tabi ki.. Sadece yediklerinizi, kalitesini denetleyin, programlayın, kendi hayatınıza göre uyarlayın ki sürdürülebilir olsun.

7. Peki ne yapmalıyız?

Ne yapacağınızı ben söyleyemem fakat kendimce bazı akıllar verebilirim.

  • Gerçekten zayıflamanız gerekiyor mu? Yağ yüzdenizi öğrenin, belki sadece esneme çalışmanız gerekiyordur. Sayısal olarak kilo verilerinizi öğrenin.
  • Bir program yapın ve bu konuyu etraflıca düşünün, neler yapabilirsiniz? (imkanlarınızı ve elinizdekileri listeleyin, mesela belediyenin ücretsiz zumba dersi vardır gibi..)
  • Bunu ne kadar istiyorsunuz? Sizin için hayati bir konu mu? Çok kolay olmayacağının farkında olun ve buna hazır mısınız, bunu bir düşünün.
  • Zayıflamak amacınız olmamalı, amacınız sağlıklı şekilde ideal kilonuza düşmek ve sağlıklı beslenmeyi hayatınıza adabte etmek olmalı,
  • Diyetisyen yada bir rehber yardımıyla(bu bir kitapta olabilir) nasıl besleneceğinize karar verin.
  • Doktora gidip hormonlarınıza baktırın. (Bunun için endokrin polikliniklerinden randevu alınabilir)
  • Günlük ve düzenli olarak hareketlerinizi artırın, spor veya aktivitenizi abartarak yapmayın, bir günde 5 saat spor vs yapıp ertesi 15 gün onun acısıyla yatmayın, sakatlanmamaya azami dikkat edin.
  • Sağlıklı da olsa her şeyi yeterli miktarda yiyin. Midenizin sağlıklı gıdalarla da olsa büyümesini istemezsiniz.
  • Su için. Limonlu su için. Yeşil çay tüketmeyi de unutmayın.(max.2 fincan)
  • 2 öğün beslenmek sağlıktır, 3 öğün hastalık demiş İbn-i Sina. Bu sözler bizim yeni hayatımızın kapısını açan sözler.

Başta da dediğim gibi konu çok derin bir konu şimdilik benden bu kadar. Zayıflama ile ilgili 2. yazıya da hemen başlayacağım. Yazımı beğendiyseniz beğen butonuna basmayı ve aklınıza takılan bir şey oldu ise de lütfen yorum bırakın. Aklınızda bir soru işareti bırakabildiysem, acaba dedirtebildiysem ne mutlu bana. Sevgiyle kalın.. Gülümsemeyi de unutmayın:)

Yorum bırak