Genel Tavsiye

Kurutmalı Çamaşır Makinesi mi? Kurutma Makinesi mi?

Evett bu yazımda sizlere Kurutmalı Çamaşır Makinesi ile ilgili deneyimlerimden bahsedeceğim. Benim de, uzun yıllar araştırdığım, nasıl olmalı, hangi marka olmalı, birlikte mi ayrı mı olmalı, çok elektrik tüketir mi, gerekli mi gereksiz mi sorularını uzun uzun düşündüğüm bir konu bu.

Bu fikir aklıma yattıktan sonra o kadar çok istedim ki Kurutmalı Çamaşır Makinesini.. Evimde ki Çamaşır Makinesi çalışıyor durumda olmasına rağmen aldım. Çamaşır Makinem 10 yıllıktı, aslında güzeldi, kapasitesi de gayet iyidi, 7 kilo çamaşır yıkayabiliyordu(Arçelik). Her şey yolundaydı yani aklımdaki fikir dışında:) Evlenmeden önce makinenin ilk kurulduğu anı hatırlıyorum da servisçi gelip kurmuş ve nasıl kullanacağımızı uzun uzun anlatmıştı. Öyle güzel anlatmıştı ki, bi an önce çamaşır yıkamak istemiştim.. Gençlik işte, temel ihtiyaçlar karşılanınca daha fazlasını, daha niteliklisini istemiyor muyuz zaten..

Bu fikir aklıma nereden düştü?

Kurutmalı Çamaşır Makinesi

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Fikri

İlk olarak kışın çamaşırların kurumaması beni çıldırtıyordu. Yani kuruması o kadar uzun sürüyordu ki, birde çamaşırı hep evin içine serdiğim için bir kalabalıklık oluyordu. Makineyi aldıktan sonra bu durum(çamaşırların katlanıp zamanın da kaldırılması disiplini) değişmedi ama çamaşırlar bu sefer kurumadığı için değil, enerjim olmadığı için toplanmıyorlardı ama olsundu)) Anlayacağınız hep kalabalıklık..

Birde 2011, 2012 yıllarında 10 gün, 20 gün üniversite hastanesinde kaldığımız dönemler olmuştu oğlum için. Hastane de uzun süre kalınca zemin katındaki çamaşır hanede çamaşırları yıkatmaya başlamıştım. Yalnız ilginç olanı çamaşırları kurutup da veriyorlardı. Meğerse dev kurutma makineleri de varmış, hem kuru hem yumuşacık şekilde teslim etmişlerdi. Sanırım o dönemden aklıma ilk tohumları düşmüş bu fikrin.

Ben de bu fikirden yola çıkarak araştırmaya başladım.

1. Araştırma süreci

Öncelikle Google ‘a yazıp yorumlara baktım, memnuniyet durumunu anlamaya çalıştım. Fakat genelde olumsuz yorumlar vardı, çok fazla bununla ilgili yazı bulamadım. İki fonksiyonun bir arada olması olumsuz karşılanmış, mutlaka bir sorun çıkacağı belirtilmiş ve mümkün ise ayrı ayrı alınması gerektiği anlatılmış ama benim fikrimce ayrı ayrı alınması kafama yatmadığı için, birlikte almış olanların yorumlarını bulmaya çalıştım fakat istediğim gibi yorumlara ulaşamadığımı hatırlıyorum.

Bana göre eğer bu şekilde bir makine icat edildi ise ve marka güvenilir ise mutlaka kullanılabilir olması gerekirdi. Kullanamamış olanlar da bir sorun olduğunu düşündüm ve ben bu makineyi alacağım ve çok da verimli bir şekilde kullanacağım deyip iyice hırslandım ve ilerlemeye devam ettim.

2. Kurutmalı Çamaşır Makinesi için arkadaş tavsiyesi

Evlerinde, banyosunda görüpte heyecanla arkadaşlarıma sordum. Kullanmıyorlarmış(( Neden diyorum, tam anlayamamışlar, uzun sürüyormuş, elektrik su faturası çok gelmiş ama elde bir veri yok. Demiyor ki elektrik faturası 50 idi 150 gelmeye başladı diye.

Birde daha önce Çamaşır Makinesi alacakken az kalsın Kurutmalı Çamaşır Makinesi alıyorduk diyen arkadaşımla konuştum. Onlarda önce heveslenmişler ama sonra çamaşırların tam kurutma yapması için 4 saat falan çalışması gerektiği, bununda faturayı çok etkileyeceğini düşünmüşler ve vazgeçmişler.

Aman Allah ‘ım tüm isteğim sönmeye başlıyordu ki, içimden bir seste hala hayır bu işte bir yanlış var demeye devam etti ve ben içimdeki sesimi dinledim tabi ki))

3. Marka seçimi

Çamaşır Kurutma Makinesi

Çamaşır Kurutma Makinesi

Hangi marka olması gerektiğini de araştırırken fiyat, menşei, tasarım ve hacim konularını kendime kriter eyledim ve fiyat/performans açısından bakmaya başladım. Benim gönlümü Hotpoint Aristonun kapak tasarımları çaldı, fiyat olarak diğer markalara göre de daha uygun geldi.

Genel tavsiyelerde Bosch markası Kurutmalı Çamaşır Makineleri için daha çok öneriliyor fakat fiyat skalası açısından daha yüksekteler.

Franke ve Samsung markalarının da fiyatları yüksek bundan dolayı özelliklerine bakmadan bunları direk eledim diyebilirim.

Ayrıca Hotpoint markasının İtalya menşeili olması ve satın alırken de İtalya ‘da üretildiklerinin belirtilmesi de karar vermemde etkili oldu. 2015-2016 için 2 model seçeneği vardı. 10 kg yıkama- 7 kg kurutma ve 11 kg yıkama- 7 kg kurutma ben bunlardan kg olarak küçük görünse bile hacim olarak büyük olan 10 kg yıkama- 7 kg kurutma yı seçtim.

Yaklaşık 1-2 yıl bekleme süreci sürdü diyebilirim. 2017 yılında, klasik bir gün paramla çamaşır makinemi değiştiricem muhabbetiyle, nihayet gittik bayiye ve satın aldık. Fakat yaklaşık 2 yıl beklememe rağmen şöyle bir handikapı oldu. Satın aldıktan yaklaşık 15 gün sonra kdv indirimi olmasın mı, aldığım 1900 tl lik makine, 1500 e falan indi(( Şansa gel;) Ama yapacak bir şey yoktu, bu konuyu çok fazla düşünmeden makinayı nasıl verimli kullanırıma odaklandım..

nihayet satın almıştım..

Eski makineyi bodruma gönderip yeni makinayı servise kurdurduk. (bodrum derken yanlış anlaşılmasın, yazlığımız felan yok, kiracısı olduğum evin altından bahsediyorum;)) Kullanım klavuzunu ve tüm detayları harfi harfine okudum, anladım. Anlamadığım yerleri de gelen servis yetkililerine sordum. Aklımda ki sorunların ve zannettiklerimin cevapları da aşağıda..

     1. Kurutma ve çamaşır yıkama aynı anda mı olacak?

Yani çamaşırı makineye koyduğum da kurutmasını da ayarlayıp en son alacağımı düşünüyordum ama 2 nedenden dolayı bu pek mümkün görünmüyor. Çünkü;

 • 10 kg yıkayıp 7 kg kuruttuğu için ister istemez, yıkananın içinden muhakkak eleme yapmanız gerekiyor,
 • Birlikte çalıştırdığınızda; aldığım marka da sıkma düşürme ayarını yapamıyorum ama sadece yıkama yaptığımda sıkma gücünü yarıya düşürebildiğim, bu da kırışıklığı etkilediği için, mecburen tek seferde yıkama/ kurutma yapmıyorum.

    2. Çamaşırlar tamamen kurumuş olacak mı?

Çamaşırlar tamamen kurumuş olabiliyor L4* seviyesinde, fakat çamaşırın tamamen kuruması demek kırışarak çıkması demek. İlk aldığımızda L4 den aşağıya doğru bütün seviyeleri kendime en uygununu buluncaya kadar denedim. Çünkü servise gelen bey de aynı şekilde tavsiye verdi. Ben kendime en uygun olarak 90 dk ve 60 dk yı seçtim. Bazen sabahları çok acelem olduğunda 30 dk lık olanı da kullanabiliyorum. Yani çamaşırları tamamen kurutmuyorum.

*Aldığım markanın kurutma için belirlediği kurutma seviyeleri

    3. Kurutmalı Çamaşır Makinesi var ama hala asacak mıyım?

Evet itirazlarınızı duyar gibiyim ben de ilk bunu fark ettiğim de aynı şekilde itiraz etmiştim ama hemen olumsuz düşünmeyin bunun da iyi yanları var.

Çamaşırlar son seviye de kurutulduğunda çok kırıştığı için ben düşük dakikaları seçtim. Hem daha kısa sürmüş oluyor hem de kırışmamış oluyor. Elektrik açısından da daha kısa sürdüğü için avantajlı. Evet bu durumda asmak zorunda kalıyorum ama yazın 1 saate kışında 3-4 saate kurumuş oluyorlar. Kışın 2 günde kuramayan çamaşır geceden assam sabaha kurumuş oluyor. Harika değil mi?

      4. Peki en büyük artısı nedir?

Yumuşacık Çamaşırlar

Kurutmalı Çamaşır Makinesi çamaşırlarınızı puf puf yapar

Kurutmalı Çamaşır Makinesine sahip olmanın en büyük artısı bence çamaşırların yumuşacık olmasıdır. O havlular, o çoraplar o kadar puf oluyorlar ki. Sadece 30 dk bile kurutmuş olsam puf puflar.

Önceden havlular kazık gibi olurlardı. Havları birbirine yapışmış olurdu. Ne kadar yumuşatıcı kullanmış olursam olayım yumuşacık olmazlardı. Artık o kadar yumuşaklar ki her çamaşır katlayışım da iyi ki Kurutmalı Çamaşır Makinesini inat edip almışım diyorum.

Evde ki havlularımı, bornozlarımı büyük bir özenle beğenerek aldığım için, ilk aldığım gibi puf puf olsunlar istiyorum, o kadar güzeller ki öyle kalsınlar istiyorum. Güzel ve modern dokunuşlu havlular için(nakışlı, güpürlü gibi klasik olmayan havlulardan bahsediyorum, modern evlerimize yakışacak modern havlu, bornozlardan) benim de sık sık alışveriş yaptığım Bakır ve Mavi Home Style ‘ın ürünlerini denemek isteyebilirsiniz, gerçekten çok güzeller. İnstagramdan satış yapıyorlar ve çok sıcak kanlılar, buradan kendilerine tekrar teşekkür ediyorum.

Bazen eşim üşenip kurutma yapmadan çamaşırları seriveriyor. Söylenmeyeyim diyorum ama içimden söylenip duruyorum. Kurutucuyu çalıştırmak zor değil ama yine de direk serebiliyor. Adam hazır çamaşırı yıkatmış birde üstüne sermiş, nankörlük yapma diyorum ama havlular da fark o kadar bariz ki. Mecbur alıştıracağım yani şansı yok. Onun da dediği ben çamaşırı yıkattıktan sonra eleme yaptığım için o eleme mantığı kafasında oturtamadığı için direk seriyor.

Püf noktaları neler?

Ben Kurutmalı Çamaşır Makinesini verimli bir şekilde kullanmaya odaklandığım için gelen servis ile detaylı bir şekilde konuşup, olabilecek durumları öğrenmeye çalıştım ve kendisine de kurutmayı sürekli bir şekilde kullanacağımı söyleyip, ne tavsiye edeceğini sordum.

 • Öncelikle makinenin aşırı doldurulmaması gerekiyor. Göz kararı makinenizi doldurun, iyice sıkıştırmayın ki arızaya sebep olmasın. Kurutma sırasında da zaten makinenin 2/3 oranında dolu olması gerekir. Yeterli miktarda boşluk daha ferah kurutmaya imkan verecektir. Bunlara dikkat edelim.
 • Deterjan konusu da önemli, 1 ölçekten fazla deterjan ve yumuşatıcı koymuyoruz.
 • Yıkama bittikten sonra kurutma için çamaşırları elerken, içinde polyester yani plastik içerikli olanlarda asla kurutma yapmıyoruz. Erime (özellikle uzun kurutmalar da olabilir) ve koku yapabileceği için buna çok dikkat ediyoruz. Bunlar ne olabilir; t-shirt önündeki plastik içerikli baskılar, lastikli ürünler mesela boxerlar bunlara örnek gösterilebilir.
 • Yine eleme yaparken narin olanları, çekme/uzama yapacak olanları da kurutmuyorum. Bunlar ne olabilir; ince külotlu çoraplar, kazaklar(kalın olmalarına rağmen bazılarında uzama riski olabiliyor, iyi analiz yapmak lazım, hepsinde değil, formunda değişme ihtimali varsa kurutmayın) gibi..
 • Üstünde inci, boncuk vs olanları da kurutmaya koymuyorum. Ya da ters çevirin.
 • Eleyecek bir şey bulamadıysam çok ince olan çamaşırları, daha çabuk dışarıda kuruyacak olanlardan eliyorum ki kilosu düşsün diye, çünkü genellikle tam kapasiteye yakın yıkama yaptığım için, muhakkak içinden çıkarma yapıyorum, ne var ne yok içine bakıyorum.
 • Bir de bazı giysiler içeriklerinden dolayı sanırım zaten kuru gibi çıkıyorlar, onları da boşuna yer kaplamasınlar diye kurutma yaptırmıyorum.

Ya elektrik faturası?

Elektrik faturası da beklediğimin çok çok altında geldi ama dediğim gibi tam kurutma yapmadığımı da belirtmek istiyorum. 10- 15 tl gibi bir fark var. Yaptığınız kurutmaya göre bu fark değişecektir. Ama benim gözümü öyle bir korkutmuşlardı ki. 50 liralık faturama 150 tl gelecek falan sanmıştım. Neyse ki öyle bir şey olmadı arkadaşlar.

Son olarak yine servisçi arkadaşın tavsiyesi ile koku önleyici küçük yuvarlak lastikten bir ürün almıştım. Hala daha da kullanıyorum ama sizin için onun linkini, adını falan bulamadım. Bulur isem yorumlara eklerim aklınızda bulunsun.

Benim makinem de koku sorunu olmadı. Plastik içerikli çamaşırların kurutmasına özellikle dikkat ettim. Koku ile ilgili kendi ürünümü bulamadım ama onun dışında bir sürü seçenek de varmış onların linklerini sizin için aşağıya bırakacağım.

 • Yumoş ‘un Kurutmalı Çamaşır Makinesi Ferahlık Mendilleri diye bir ürünü varmış ilk defa duyuyorum.  ps(2019): Ama artık satmıyorlar sanırım.
 • Wpro nun da benim kullandığıma benzer bir ürünü var. Belki aynı üründe olabilir, yıldan yıla şekilleri değişmiş de olabilir.
 • Ayrıca Kadın ve Kadın sayfasının ev de koku yapımı tarifi de var, kendinizde istediğiniz kokuyu evde yapabilirsiniz.

Benim Kurutmalı Çamaşır Makinesi ile ilgili aktarmak istediklerim bu kadar, ben aşırı memnunum, size de şiddetle tavsiye ederim. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, seçtiğiniz makinenin ve çamaşırlarınızın özelliklerine göre, kullanımı sizin şekillendirmeniz. Aşırı kurutup kat izi yapmamaya da çok dikkat edin. Hassas kıyafetlerinizi ve kotlarınızı özellikle ters yıkamayı ve o şekilde kurutmayı unutmayın.

Şimdilik benden bu kadar. Sormak istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yazımı beğendiyseniz beğen butonuna basmayı, kendi tecrübeleriniz ve ekleyecekleriniz için de yorum bırakmayı unutmayın.

Sevgiler

Yorum bırak