Tavsiye

Herkese Merhaba | Blog nasıl açılır

doğan güne, açan çiçeğe, yeni yollara ve daha nicesine merhaba..

Ben Zeynep,

bu ilk yazım ve biraz da tedirginim, olacak mı olmayacak mı? bu iş yürüyecek mi, yürümeyecek mi? kafamda deli sorular:) Bugün sizinle Blog açma düşüncelerimden, neler olduğundan ve Blog nasıl açılır dan bahsedeceğim.

Yeni yollar - Blog Açmak

Neden blog açtım?

Endişe hali var ama o kadar da düşünmemek lazım değil mi? Birazcık da akışına bırakmayalım mı?? Sonunu düşünen kahraman olamaz hesabı, derdim kahraman olmak değil. Benim derdim eğer burada bu satırları okuyorsan seninle aklımdakileri, içimdekileri paylaşabilmek. Zira benim gündemim 2-3 güne bir sürekli değişiyor ve öğrendiklerimi de etrafımda ki insanlarla paylaşmak istiyorum. Fakat nedense onlardan benim için yeterli geri dönüşü alamıyorum. İstiyorum ki ben anlatayım onlarda bana bildiklerini anlatsınlar böylece daha iyiye evrilelim. Yani sizin anlayacağınız Whatsupp kızlar grubundan buralara kadar geldim:)) Eğer sizin de böyle dertleriniz varsa doğru yerdesiniz.

Zorla güzellik olmuyor

Aslında etrafımdaki insanlardan neden geri dönüş alamadığımı biliyorum. Çünkü insanlara zorla güzellik yapamazsınız. Siz onun iyiliği için ona faydalı olacak bir şey anlatıyorsunuzdur ama o faydayı ya algılamıyordur ya ihtiyacı olmadığını düşünüyordur ya da kendi havasında, kendi alemindedir. En iyisi bu tarz dışa kapalı insanları kendi haline bırakmak çünkü fazla ısrar edersek de ukala yada sıkıcı olduğumuzu düşünecekler ve heyecanımız yine bizi üzecek. Duyduğumuz, bildiğimiz ve öğrendiklerimizi kendi hayatımıza adapte edip değişimi yakaladığımızda ancak onların ilgisini çekebiliriz, o zaman sorarlar bu nedir diye ama genellikle sadece sorarlar ve kendi hayatları için bile harekete geçmezler. Eylem insanı olmak, action halinde bulunmak buna hazır olmak, kendini gerçekleştirmek istemek farklı bir şey ve ben bunun için burdayım.

Blog nasıl açılır?

Peki bu süreç nasıl geçti? Blog açmak kolay mı? WordPress mi? Blogger mı? WordPress blog açmanın avantajları neler? bunları nerden öğrendim, neler oldu ya gelelim.

İlk Denemeler

Aslında tam tarihini hatırlamasam da bundan 6-7 önce bir blog açmıştım. Fakat o blog hem ücretsizdi, hem de niş itibariyle(farkındaysanız araştıra araştıra blogculuk jargonunu da öğrendim:)) biraz dertler derya olmuş modundaydı ki artık öyle modlara girmemeye gerçek hayatta da özen gösterdiğim için, o bloğum çok da içaçıcı değildi yani. Facebook daki atar giderden bile yılmış bir insan olarak, enerjimizi yüksek tutmaya, evrenle barış halinde olmaya ve gülümsemeye inanıyorum artık. Böyle olduğu sürece hayat bize hep daha güzel günler gösterecek ve başımıza kötü şeyler gelse bile onları anlamamıza yardım edecek bence. Daha bunlardan bahsedecek çok zamanım olacak o yüzden tekrar Blog nasıl açılır? konusuna geri dönüyorum.

Seo Nedir?

Şu an adını bile hatırlamadığım o bloğumda sadece 1 yazı yazıp atarımı giderimi yaptıktan sonra muhtemelen sinirim geçmiş olacak ki devamı bile gelmedi, ta ki 2 yıl öncesinde tekrardan içimdeki yazma hevesi celallenene kadar:) tekrar araştırmaya başladım, nasıl olmalı vs diye ki aslında Blogger  olmanın, sadece yazıyor geçiyorsundan çok daha detaylı, gerek tasarımı olsun gerekse bloğun adı olsun ve asıl öğrendiğim de SEO bilgili içerik yazmak, işin özü buymuş çünkü ilk yazdığım blogda Google a bloğumun adını yazsam dahi sonuçlara gelmiyordu, ya bu nasıl olur derken meğerse SEO diye şey varmış.

SEO nun açılımı Search Engine Optimization yani arama motoru iyileştirmesi, buradaki arama motorundan kasıt tabi ki Google.. çünkü tüm ayarlar bağlantılı web sitelerince yapılıyor. Peki neden SEO ya dikkat ederek yazı yazmalıyız çünkü ayarları ve yazı içeriğini doğru şekilde ayarlayabilir ve bunu rutine oturtabilirseniz, Google da ilk sıralara çıkıyorsunuz, daha çok ziyaretçi alıyorsunuz ve bu da para kazanma ihtimaliniz anlamına geliyor ki, işinde özeti budur. Para kazanmak tabi ki…

Ama sadece para kazanmak amaçlı yazı yazmak, ticari kaygı gütmek işin doğasından uzaklaşmak gibi geliyor bana. Samimiyeti ve doğallığı ortadan kaldırıyor. Benim orijinimde sadece paylaşmak, değer katmak ve yeni arkadaşlar edinmek olacak. Kendim gibilerle tanışmak istiyorum:))

Blog Nasıl Açılır - Blog Açmak

Kafalar karışıyor, sakin olun, derin nefese alın

Konuya dönersek, 2 yıl önce Seosözlük yardımıyla baya bi neyin nasıl olması gerektiği konusunda okudum okudum okudum ama tabi bir süre sonra kafam karıştı ve gözümde korktu açıkçası o konu öyle kaldı. Ne yazacağımı, içerik üretip üretemeyeceğimi de kestiremedim ve peşini bıraktım. Ama ara ara sürekli beynimi kurcaladı. Web sitesi mi olmalı, blog mu olmalı derken 2018 in mart ayına geldik ve bir anda hangi ilham hangi güç ile bilmiyorum. Birden blog açmalıyım, kesin blog açmalıyım dedim.

Aslında neyin tetiklediğini söylemiştim. Etrafımdakiler paylaştığım konulara dönmüyorlardı ve bende bir çeşit kızgınlık yaşıyordum bu duruma karşı. Kararımı verdikten sonra tekrar araştırmaya başladım ve bu sefer farklı bir site ile karşılaştım. WPmavi ile. Burda pek çoğunuzun bildiği veya bilmediği gibi, bir sürü Blog nasıl açılır ile ilgili yazı var ve hepsi çok uzun, çok kapsamlı, nerdeyse A dan Z ye herşeyi fazlasıyla anlatmış. Teknik konularıyla beraber.

Zor değil ama kolay da değildi:)

Hal böyle olunca sanki teknik bilgi bilmesek de yapabilirmişiz gibi bir algı oluşuyor ama o kadar da kolay olmadı. Ama bence bu bir sorun değil ve o kadarda kolay olması gerekmiyor zaten. Biraz tırmalamalı, öğrenmeli, araştırmalı ve birazda akışına, zamana bırakmalıyız. Ben mesela blog açılması ile ilgili daha pek çok şeyi tamamladığımı düşünüyorum ve hala daha emin değilim doğru oldu mu? diye.. Menü konusunu, katagori konusunu tam çözemedim. Renkler, favicon, tasarım vs bir sürü şey var ama burda gözden kaçırmamam gereken konu zaten 2 günde hit olmayacağım ve zamanla bir gün bir konu düzelecek, bir gün biri hallolacak ve sitenin görünümü zamanla oluşmuş olacak. İçsel motivasyonum acele ediyor, hemen hallolsun istiyor ama kendimi sakinleştirip sadece yazılara ve daha öğrenmem gereken diğer konulara odaklanmaya çalışıyorum.

Araştır, dene, yanıl, yapabilirsin!!

Peki kendi bloğumu nasıl açtım? Öncelikle biraz okudum, araştırdım ve WPMavi ‘nin yönlendirmeleri doğrultusunda karar vere vere, çünkü yazılanlara göre bazı şeylere karar vermeniz gerekiyor. Öncelikle; hangi konu üzerine bir blog açmak istiyorsunuz, bu konu sizin için hobi gibi mi olacak yoksa ciddiye alıp daha da büyütebileceğinizi düşünüyor musunuz?, bu sorunun cevabına göre siteyi ücretli kanallardan mı, ücretsiz kanallardan mı açacağınıza karar vermelisiniz.

Ben ücretli bir hizmeti tercih ettim. Ücretli hizmetlerin avantajı size pek çok içerik sunmaları, siteyi şekillendirmek için çok fazla araç var(tabi kullanabilene)) ama ücretsiz hizmetlerden de başarı elde etmeniz imkansız değil. İmkansız diye birşey yoktur, az çalışmak vardır. Sarfedilen efor ve aklınızı kullanma kapasiteniz bence burda kilit rol oynuyor. Sarfedeceğiniz eforu doğru kanalize ederseniz ücretsiz açılan bir blogda da başarılı olabilirsiniz. Orada ki handikaplardan birisi bana ve google adsense göre de anladığım kadarıyla isminin, heybayan.blogger.com gibi olması. Bu çok hoş görünmüyor tabi ama burda da tercih sizin olacak.

Yol gösteren çokkk

Yani internet ortamında çok fazla yol gösteren, nasıl yapılır ı anlatan site var, bunlarda biraz dolaşıp fikir alınmalı, beğendiğimiz blogcuların da sayfalarına girip alıcı gözüyle bakmakta fayda var. Tüm bunlardan sonra ilk iş isim bulmak olmalı ki benim için bu 3-4 günümü aldı diyebilirim. İsimde bulduktan sonra start ı verebilirsiniz.

Gerçekten bunu yapmak istediğinizden eminseniz, kendinize bir yol haritası belirleyin ve bunu biraz zamana yayın. Benim gibi sizin de içsel motivasyonunuz çabuk düşüyorsa, önce heveslenip sonra yarım bırakanlardansanız, içinizde ki tembeli dinlemeyin ve ufak ufak ilerlemeye özen gösterin.

Bugünlük benden bu kadar, dilimin döndüğünce Blog nasıl açılır ile ilgili aklımdakileri anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz beğene basmayı(şu an öyle bir buton ayarlayabildim mi bilmiyorum:)) ve aklınıza takılan yada söylemek istediğiniz bir şey varsa yorum bırakmayı unutmayın. Görüşmek üzere.. Sevgiler!

Yorum bırak