Sağlık Tavsiye

Zayıflamak yada zayıflayamamak! | Zayıflamanın Yolları (2) | Kilo vermek istiyorum!!

Perşembe gününden diyete/beslenme düzenlenmeye, Zayıflama motivasyon larına başlanır mı? Maalesef başlanıyor. Pazartesi başlayınca kilo vermek zaten ayrı bir olay oluyor, ben genelde akşamdan , hafta içi alakasız bir günden, pazardan cumartesiden ne zaman ilhamım geldiyse, hadi artık zayıfla da kurtul diye depreşmişsem orda başlıyorum. Bugün yine başladım. 1500. kez:)

Form çayım sol yanımda, limonlu ılık suyum sağ yanımda.. Aynı terane yani.. Ne kadar inançlıyım değil mi, yüksek enerjim size de geçti mi? Hayır mı? evet haklısınız.. Bu gönülsüz diyetler girdabından ne zaman çıkacağım da, nasıl yemem içmem gerektiğini öğrenip, insan gibi besleneceğimi merak ediyorum. Kilo vermek istiyorum ama gönlümce yiyebilmekte istiyorum..

Zayıflama konusu ile ilgili ilk yazıma şuradan ulaşabilirsiniz. Ama ne bu konu çözüme ulaşacakmış gibi görünüyor ne de bu yazı son yazı olacakmış gibi. Daha önce de söylemiştim, ne zamandan beri zayıflamaya, kilo vermeye çalışıyorsam da, asıl ihtiyacım olan an şu an, o zamanlar hiçte kilolu değilmişim ki? Tek ihtiyacım olan biraz spor, biraz sıkılaşmak ve birazcık da stilmiş yani..

kilo vermek istiyorum
kilo vermek isteyenlere tavsiyeler

Nerden başlamalıyız?

Etrafta bir sürü Zayıflama tavsiyeleri var ve insanın aklını karıştırıyorlar. Fakat bir sürü şey dinledikten sonra bende daha çok, o bilgileri özümsemek ve kendime çıkarımlar yapmak, yeni bir yöntem ortaya çıkarmak şeklinde sonuç veriyor. O yüzden ki herkesi her şeyi dinlemeli ve daha sonra biraz sakinleştikten sonra da kendimiz için çözüm kısmına geçmeliyiz.

Ben size kendi Kilo verme Tüyoları mı vereceğim. Sizde bana kendi tüyolarınızı iletebilirsiniz. Tek bir şeyin bizi kurtarmayacağı sonucundan yola çıkarak, kapsamlı bir yazı hazırladım. Hadi harekete geçelim..

1- Rejim, diyet yapıyormuşuz gibi olaya yaklaşmıyoruz,

Neden bu şekilde olduğunu siz daha iyi biliyorsunuz aslında.. Tabi ki yaptığımız şey %200 diyet ama diyet dediğimiz şeyin bir kısıtlayıcılığı var. Süresi var, bozuldu mu kaldığın yerden devam edemiyorsun gibi psikolojileri var. O yüzden yapmak istediğiniz şeye farklı bir isim verin. Karatay mesela; diyet değil sağlıklı beslenme diyor, şeker orucu diyor.

Nedir bu şeker orucu?

Karatay beslenmesi nde bu beslenmeyi uygulayanların; hızlı kilo vermek, vücudu şaşırtmak, mideyi küçültmek ve yemeyi azaltmak için, şeker zehirdir mottosu ile yola çıkarak yaptıkları program. Yaklaşık 21 gün sürer ve eğer yapabilirseniz kesinlikle etkilidir.

Bu programda içinde şeker olan (meyvelerde dahil) her şey yasaktır. Yanında günlük 30 dk yürüyüş ve 15 dakika esmene, mekik, squat gibi minik egzersizlerle desteklerseniz, kilonuzun durumuna göre 3 ila 7 kilo vermek kaçınılmazdır. (neye göre bunu söylüyorum, 100 kilo ve %35 yağlılık oranında iseniz 7 kiloyu çok rahat verirsiniz veya 60 kilo ve %25 yağlılık oranında iseniz en fazla 3 kilo verirsiniz, bu 21 günde)

Verdiğim bu kilo oran bilgileri sizin yağlılık yüzdenizle doğru orantılıdır. Çok yağlı iseniz çok verirsiniz. Yağ oranınız düştükçe, kilo verme oranınızda düşer. Oranın düşmesi iyi bir şey, giderek sonuca yaklaşıyorsunuz demektir.

2- Kilo vermek için Kendimize daha uzun vadede bir hedef belirleyelim,

Yukarıda bahsettiğim 21 gün Şeker Orucu sadece başlangıçta hız kazanmak için iyi ama asıl süreçte kendimize daha uzun vadeli hedefler koymalıyız. En az 6 ay veya 1 yıl demeliyiz. O zaman belki kendimizi daha az baskı altına alır ve daha rahat uyum sağlayabiliriz.

Kendinize birazcık daha toleranslı olmaktan bahsediyorum. Mesela bayramda diyetteyim diye sevgili Gülsüm teyzeciğimin ilk defa yaptığı baklavadan 1 dilimcik olsa yemedim, çok da güzel olmuş güya ama hiç bir fikrim yok çünkü orada insiyatif kullanıp onu tatmadım, tatmalıydım aslında.

Düzenimiz bu şekilde olmalı, evet genel olarak bir diyet halinde olmalıyız ama kırk yılın başında kızlarla akşam kahve içmeye çıkmışsındır, özel bir gün olmuştur pasta kesilmiştir vs onlar için insiyatif kullanacağımız istisnalarımız olmalı.

3- Kilo vermek istediğiniz de Kriz anlarını yönetebilmek,

Kilo verme hikayeleri nde hepimizin başına gelen şey, bir yere kadar iyi gittiğimiz ama kırılma anlarını yönetemediğimizdir. Zayıflama motivasyonumuzu kaybetmeden kalıcı kilo vermek istiyorsak eğer, zayıflamak için yapılması gerekenlerden biri de tüm süreci baştan ele almaktır.

Yani demek istiyorum ki bir gazla diyete veya bir beslenme şekline başladıysanız, 2 gün sonra 5 gün sonra veya 15 gün sonra, artık canınıza tak dediğinde ne yapacağınızı da düşünmenizi istiyorum. Evet biliyorum ilk günler bana da sanki bunu sonsuza kadar sürdürebilir mişim gibi geliyor ama bir sıkıntılı anda, stressli anda yada yorgunlukta, öfkede vs. vs. o an yemeye başladığınızda, evet gözünüzün döndüğü o andan bahsediyorum. 10 dk, 15 dk, 1 saat boyunca yediniz ve rahatladınız, ohhh dünya varmış:) Sonra arkadan suçluluk, pişmanlık ufak ufak gelmeye de başladı.

1 haftada kilo vermek
kilo vermek ve kriz anları

Ne yapacaksınız?

İşte asıl kilo vermek için yapmamız gereken budur bence.. İlk sıraya bunu yazın. Ne yiyip içeceğinizden, hangi sporları yapacağınızdan önce, kriz anı geldiğinde, ki hep gelir.. Ne yapacağınızı, ne yapmanız gerektiğini, neler yapabileceğiniz düşünün..

Neler yapabileceğimizle ilgili birkaç fikir paylaşmak istiyorum.

Kendinizle konuşun

Neden yediğinizi sorun kendinize, gerçekten aç mıydınız yada canınız çok mu yemek istedi yoksa? Yediklerinizi daha önceden yemiş miydiniz? Tadlarını daha önce biliyor muydunuz? Daha dün bitirdiğim Zengin Baba Yoksul Baba kitabında şöyle diyor ki, diyetlerini bozan insanlar yada yeme bozukluğu olan insanların çoğu gerçekten aç oldukları için fazladan yemiyorlar, çoğu zaman duygusal/ruhsal boşluklarını doldurmak için yiyorlar. Bana da olur, gerçekten aç değilim veya onu o an yemem gerekmiyor ama deli gibi arzuluyorum. Yemek istiyorum, yiyicemmmmm!!!

Böyle zamanlarda düşünüyorum, kendi kendimle, konuşuyorum. Yiyince ne hissediyorsun? Güvende olduğunu mu? Bir rahatlama hissettiğimiz kesin ama neyin rahatlaması bu? Bu büyük bir soru, bunu kendinize muhakkak sorun? NEDEN YEDİN?

Yazabilirsiniz..

Tüm o anları, kafanızın içinden geçenleri rahat bir şekilde yazın. Kimsenin görmesi gerekmiyor. Hissettiklerinizi ve gizli amaçlarınızı da yazın. Neden yedim? O an tam olarak ne oldu? Mesela; patronum aradı ve aptalca bir konu da beni azarladı, halbuki bu konu da benim bir suçum yoktu bana göre. Telefonu kapattım ve hemen çekmeceme baktım. Yiyecek birşeyler bulamayınca, abur cubur otomatına gittim. Ama neden? Telefonu kapatınca neden yeme isteğine sarılıyoruz? Bana çoğunluk böyle olur.

Ben bunu şöyle bir hissede bağlıyorum sanki, günümüzde hep kendini mutlu et mottosuyla karşılaştığımız için, patron beni telefonda sinir edince, yada evde kocam, çocuklar vs.. bir şeyler yiyerek ANLIK kendimi mutlu etmeye çalışıyor da olabilirim. Duyguları eşitlemek için, kendimi rahatlatmak için.. O anda ki davranışlarınızı analiz etmek için yazın.

Sakinleşin!!

Yediklerinizi yedikten sonra, durun, derin nefes alın ve sakinleşin.. Sakinleşebilme kısmı çok önemli.. Eğer sakinleşebilirseniz, eğer sakinleşebilirsem.. Kaldığım yerden devam edebilirim.

Yani burada mükemmel diyeti, mükemmel kilo vermek sürecini kurgulamıyoruz. Bu kaçamakların da olacağını taaa en baştan kendinize söyleyin. Evet kilo vermek için bu diyete başlıyorum ama bir an gelip kendime hakim olamayabilirim. O an da yemek istediklerimi yiyerek sakinleşeceğim ve kaldığım yerden daha güzel bir şekilde devam edeceğim. Bunu kendinize, içinize, bilinçaltınıza anlatın. Bu uzun bir yol.. 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, çikolata, tatlı, pasta vs yemeden duramayacağınız belli ise eğer, bu kaçamakların da olması gerektiği bellidir.

Bunları en baştan kabul edip, hazırlıklı olursak umarım umarım umarım amacımıza ulaşmış olacağız.. SAKİNLEŞİN..!

kilo vermek için kolay yollar
kilo vermek için sakinleş

4- Kilo vermek ile ulaşacağınız hazza odaklanın,

Ben kendimi güçsüz hissettiğim zamanlarda, aman yaa bunu niye yapıyorum ki dediğim zamanlarda.. (maalesef ki bunları kendime hatırlatmak zorunda kalıyorum 🤦🏻‍♀️;)

Diyorum ki bak Büşra Pekin zayıfladı ne kadar güzel görünüyor, bak Pucca bile zayıfladı harika görünüyor.. Şimdi adını burda vermiyim ama x arkadaşınla karşılaştığında zayıf ve harika görünüyor olacaksın:)) (Düşman çatlatma mod on;) Mom pantalonunun içinde harika hissediyorsun.. Zayıflayınca hafifliyorsun ve enerjin artıyor, fazlalıklarını verince bel fıtığına da iyi gelecek vs vs..

Hatırlatın kendinize, bunu niye yaptığınızı, neden yaptığınızı, amaçlarınızı hatırlatın. Bilinçaltınızın bunu duymaya, hatırlamaya ihtiyacı var. Daha iyi görüneceksiniz, kilo verme sürecinde daha iyi beslendiğiniz için cildinizde, sağlığınızda düzelmeler olacak ve etrafınızdan pozitif yorumlar alacaksınız. Hepsini hakkediyorsunuz, kendinize değer verin ve değerli olduğunuzu unutmayın.

Toparlıyorum..

Napıyoruz yani arkadaşlar.. kronikleşen bu sorunumuza basit şekilde yaklaşmayıp kendimize bir plan oluşturuyoruz. Bu planda sadece vereceğimiz kiloya odaklanmayıp, süreç içinde ki gireceğimiz psikolojimizi de düşünerek yöntemler geliştiriyoruz.

Herşeye hazırlıklı olursak, bunu kendimiz için kolaylaştırabileceğimizi düşünüyorum.

Bu arada ben bu Pazartesi tekrardan başladım, yazının başında başladığımın üzerinden iki hafta geçmişti ve onu çoktan bozmuş, sakin kalıp devam edememiştim ama bugün 3. gün iyi gidiyor gibi görünüyor. Bana bol şans dileyin lütfen…

Geçtiğimiz cumartesi Bel fıtığım için Fizyoform Denizli de Manuel Terapi ye başladım. Detaylarını Bel fıtığı için yazacağım yazımda ileteceğim. Tabi Manuel Terapi ‘ye de az para ödenmediği için, dedim ki madem biraz da kilo ver ki, hem daha rahat işe yarasın hem de tekrar başlamak için motivasyonum olmuş olur. Pazar günü annemlerle günümüz vardı. Orda pastaları (bir süreliğine) son kez yedim yedim ve pazartesi Allah ‘ın izniyle başladım. Cumartesi ikinci Manuel Terapi randevum var, o zamana kadar azıcık da olsa hafiflemek istiyorum. Akşamları yemiyorum, çok rahat aslında akşam yememek ama dün akşam daha ikinci günde yemek ile yememek arasında gittim gittim geldim.

kilo vermek istiyorum
kilo vermek yada verememek

Detaylar..

Sabahları 1 bardak su ile başlıyorum, yavaş yavaş içiyorum. Öncesinde sabah tuvaletimi yapıp, dişlerimi fırçalıyorum ki geceden ağzımda üreyen bakterileri su ile vücuduma almamak için.. Bunu da Azra Kohen ‘in bir konuşmasında duymuştum.

Sabah kahvaltıdan önce 2. bardak ta yarım çay kaşığı karbonatlı su içiyorum. Bunun faydalarını da başka bir yazımda detaylı anlatacağım.

Daha sonra yoğun olmayan hafif bir kahvaltı yapıyorum. Arada hiç bir şey yemeden, sadece çay kahve su yeşil çay içerek, öğlen 13:30 gibi yiyorum bu kadar.. Tabi böyle devam edersem kilo veririm muhakkak ama cumartesi kuzenlere yemeğe gideceğiz mesela.. O akşam yesem bile sonrasında sakin kalmayı becerebilirsem size haber ederim canlar..

Sağlıklı ve mutlu kalın..

Sevgiler Zeyno
❤️

Yorum bırak